En skola med historia och framtid

Vi är stolta över att vara en skola med lång historia, första yrkesskolan på SKF startades 1937 och Aktiebolaget Svenska Kullagerfabriken grundas den 16 februari 1907.
Sven Wingquist, uppfinnaren av det dubbelradiga sfäriska kullagret, var en av grundarna och dess första verkställande direktör. Axel Carlander utsågs till styrelseordförande. Aktiekapitalet uppgick till 100 000 kronor. Patentansökan inlämnades den 6 juni. Patent beviljades så småningom i 10 länder. Den första fabriken byggdes på Säve Strandgata i Göteborg.

Vi är också en hållbar skola med visioner som sträcker sig in i framtiden. Skolan består av  kunniga och engagerade pedagoger, välutrustade lokaler samt  runt 90 sköna elever. Närheten till SKF gör oss verklighetsbaserade och uppdaterade.

En skola att vara stolt över!