Hälsningar våra utlandspraktikanter i Polen

Halvvägs inne på vår APL period var det dags för en kort resa, med hjälp av SKF och vår privata Guide började vi åka mot Krakow. Lite smått osäker på om vi skulle komma fram alls tack vare vår galna chaufför men allt gick bra.
Första dagen skulle vi utforska den vackra staden Krakow, där vi tillsammans med olika guider fick lära oss mer om staden. Allmänt kul och intressant men sen så hittade vi en väldigt inntressant utställning/museum som jag och Felix besökte senare under dagen, där man av skrot hade byggt upp karaktärer från filmer och tecknade serier.

Sista dagen besökte vi Auschwitz, där vi fick veta mycket mer om historien och allt som hände där, inte mycket att berätta här, det är mer som en upplevelse som är svårt att beskriva.

Sen var de dags att börja åka hem igen och återvända till SKF.

PS: fortfarande smått osäker på om vi skulle komma hem… vår driver var helt galen…

Hälsningar från Polen!!!